USS DeHaven DD-469
Roll of Honor

In memory of those who lost their lives in
USS DeHaven DD-469
February 1, 1943
"As long as we embrace them in our memory, their spirit will always be with us"

Name
Rate
Notes
Alberico Joseph M.
Seaman 2nd Class (USNR)
Allen, Charles C.
Seaman 1st Class (USNR)
Allen, Jr., Solon L.
Fireman 1st Class (USNR)
Antolosky, John
Seaman 1st Class (USNR)
Archambeau, Carl
Fireman 1st Class (USNR)
Artowicz, Theodore J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Ashworth, George E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Auge, James J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Authier, Jr., Charles H.
Fireman 1st Class
Ayers, Herbert W.
Seaman 2nd Class (USNR)
Bailey, Walter E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Baker, Edward S.
Soundman 3rd Class (USNR)
Balut, Andrew J.
Fireman 1st Class (USNR)
Banovich, Peter
Seaman 2nd Class (USNR)
*
Barks, Charles W.
Seaman 1st Class (USNR)
*
Barks, John W.
Seaman 1st Class (USNR)
Barrett, Jr., Arthur P.
Fireman 1st Class (USNR)
Bartley, John W
Fireman 1st Class (USNR)
Bartonek, Eugene J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Bates, John H.
Lieutenant (j.g.) (USNR)
Medical Corps (Ship's Dr.)
Baughman, Jr., George W.
Gunner's Mate 3rd Class
Baxter, Arthur J.
Fireman 2nd Class (USNR)
Belhumeur, Normand P.
Fireman 2nd Class
Biegel, Charles N.
Fire Controlman 3rd Class (USNR)
Biggs, Harold L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Biglow, Robert
Seaman 2nd Class (USNR)
Birkinshaw, Jerome
Seaman 1st Class (USNR)
Birtwistle, James J.
Fireman 2nd Class (USNR)
Blackwell, Cletus E.
Seaman 2nd Class
Bolton, Harry A.
Machinist's Mate 1st Class
Bonham, Glenn M.
Seaman 1st Class (USNR)
Bork, Edward
Chief Fire Controlman
Bowman, Forest
Electrician's Mate 1st Class
Boyle, Lawrence J.
Seaman 2nd Class (USNR)
Bracha, Melvin G.
Radioman 2nd Class
Canadian national
Bradley, Jr., Stephen M.
Seaman 1st Class (USNR)
Brady, Charles W.
Seaman 2nd Class
Brant, Frederick J.
Seaman 2nd Class
Braun, Eric W.
Fireman 1st Class (USNR)
Bray, Wylie R.
Electrician's Mate 1st Class
Brickerd, Jr., John M.
Seaman 1st Class
Briear, George H.
Fireman 2nd Class (USNR)
Briggs, Robert G.
Chief Yeoman
Brochu, Walter R.
Seaman 2nd Class
Brooks, Raymond L.
Seaman 2nd Class (USNR)
Brower, Edward R.
Seaman 2nd Class (USNR)
Brown, Ernest F.
Seaman 2nd Class (USNR)
Brown, Ivan L.
Lieutenant
Bylow, Vernon E.
Seaman 2nd Class
Cammarata, Philip J.
Seaman 2nd Class
Campbell, Neil J.
Seaman 2nd Class
Cantwell, William J.
Seaman 2nd Class
Carina, William G.
Fireman 2nd Class (USNR)
Carlson, Edwin D.
Fireman 2nd Class (USNR)
Cartright, William E.
Seaman 1st Class
Carvalho, Antone
Seaman 2nd Class (USNR)
Carvalho, Benedict M.
Fireman 1st Class (USNR)
Chalmers, William J.
Seaman 2nd Class
Chappell, William R.
Seaman 1st Class
Charette, Paul R.
Fireman 1st Class (USNR)
Clark, Carl D.
Seaman 1st Class (USNR)
Clark, Robert S.
Lieutenant (USNR)
Clary, Gilbert J.
Machinist's Mate 1st Class
Clugston, John W.
Seaman 1st Class (USNR)
Clutter, LeRoy A.
Seaman 1st Class
Cochran, Henry H.
Seaman 2nd Class
Collins, Arthur A.
Fireman 2nd Class
Comeaux, Joseph D.
Seaman 2nd Class
Cook, Kenneth J.
Electrician's Mate 2nd Class
Cooper, Walter J.
Fireman 1st Class
Coughlin, Charles J.
Seaman 2nd Class
Covino, Joseph A.
Seaman 2nd Class
Croteau, Thomas E.
Seaman 2nd Class (USNR)
Currier, David H.
Seaman 2nd Class (USNR)
Cushing, Jr., Daniel F.
Seaman 2nd Class
Cushing, Thomas M.
Seaman 2nd Class
Cushman, Lawrence W.
Signalman 1st Class
Davidson, Jr., Howard L.
Fireman 1st Class
Davis, Dwight G.
Radioman 3rd Class
Davis, Jr., Frank G.
Seaman 2nd Class (USNR)
Davis, Kenneth W.
Coxswain
Day, Jr., Chartley B.
Gunner's Mate 3rd Class
De Bernardo, Marco L.
Seaman 2nd Class
De Luca, Peter W.
Seaman 2nd Class (USNR)
De Mers, Adam W.
Lieutenant
Deangelis, Earl A.
Seaman 2nd Class (USNR)
Dennery, John E.
Seaman 1st Class
Devore, Thomas L.
Fireman 1st Class (USNR)
Di Lucca, John
Machinist's Mate 1st Class
Dickenson, Donald B.
Metalsmith 1st Class
Dister, George W.
Motor Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Dixon, Cletus H.
Fireman 1st Class (USNR)
Doran, Edward J.
Seaman 2nd Class
Duke, William R.
Seaman 2nd Class (USNR)
Eastwood, Harry M.
Torpedoman's Mate 1st Class
Felter, Frank C.
Machinist's Mate 1st Class
Fincher, John E.
Machinist's Mate 1st Class
Foster, William B.
Ensign (USNR)
Geiger, Clair J.
Chief Gunner's Mate
Gibson, Bertrand E.
Seaman 1st Class
Gladd, Jack N.
Chief Watertender
Gombos, Joseph
Electrician's Mate 3rd Class (USNR)
Greene, Everett A.
Yeoman 3rd Class (USNR)
Grissom, O. C.
Ship's Cook 2nd Class
Ground, Orla L.
Fireman 1st Class
Hall, Arlis I.
Fireman 2nd Class
Hallquist, William L.
Coxswain
Heidemann, Reuben F.
Fireman 1st Class
Hendrickson, Imanuel
Shipfitter 3rd Class
Higdon, Harley R.
Machinist's Mate 1st Class
Holland, Michael
Chief Torpedoman
Holte, Victor R.
Signalman 3rd Class
Hough, Warren C.
Signalman 1st Class
Huey, Ralph L.
Ensign (USNR)
Humpage, Howard W.
Machinist's Mate 1st Class
Huntley, John D.
Lt. Commander
Executive Officer
Jackson, Jimmie L.
Mess Attendant 1st Class
Johnson, Joe M.
Chief Shipfitter
Johnson, Perry H.
Lieutenant (USNR)
Jones, Willard F.
Torpedoman's Mate 3rd Class (USNR)
Kimmelman, Isadore E
Lieutenant (USNR)
Korpeter, Michael
Gunner's Mate 2nd Class
Kosa, Frank S.
Machinist's Mate 2nd Class
Krueger, Albert F.
Fireman 1st Class
Lee, Robert E.
Ship's Cook 3rd Class (USNR)
Luster, Clarence
Mess Attendant 3rd Class (USNR)
Marshall, Thomas H.
Electrician's Mate 3rd Class
Martin, Edward
Seaman 1st Class
Martin, Milford C.
Watertender 2nd Class
Matthews, Victor Y.
Machinist's Mate 1st Class
McAlister, Farmer L.
Chief Machinist's Mate
McAuley, Claude C.
Fireman 1st Class
McCall, Eugene B.
Seaman 1st Class
Messer, Robert W.
Fireman 1st Class
Murphy, Jr., David
Electrician's Mate 2nd Class (USNR)
Mushill, Peter
Coxswain
Nation, Edward H.
Fireman 1st Class
Nelson, Leslie V.
Seaman 2nd Class (USNR)
Nevitt, James L.
Machinist's Mate 1st Class
Oliver, John D.
Machinist's Mate 2nd Class
Patton, Willie L.
Mess Attendant 3rd Class (USNR)
Pool, Robert W.
Seaman 1st Class
Powell, Vester H.
Machinist's Mate 2nd Class
Pumphrey, Clyde C.
Fireman 2nd Class
Ramey, Glenn A.
Fireman 1st Class
Randall, Lewis D.
Fireman 1st Class
Rediske, Manley A.
Fire Controlman 2nd Class
Rehn, Ray P.
Fireman 1st Class
Scott, Franklin A.
Mess Attendant 1st Class
Scott, Marvin W.
Watertender 2nd Class (USNR)
Signs, Howard H.
Coxswain (USNR)
Simpson, Ivan A.
Chief Radioman
Slatsky, Mike
Chief Quartermaster
Suchomel, John O.
Boatswain's Mate 1st Class
Swalling, Cato H.
Machinist's Mate 2nd Class (USNR)
Szebeledy, Louis
Chief Pharmacist's Mate
Tapley, Edwin H.
Pharmacist's Mate 2nd Class
**
Tolman, Charles E.
Commander
Commanding Officer
Tyler, Jr., John L.
Gunner's Mate 2nd Class
Upchurch, John R.
Chief Watertender
Vieira, Gilbert
Seaman 2nd Class (USNR)
Webb, Eugene U.
Fireman 1st Class
Wells, Rupert A.
Fireman 1st Class
White, Robert L.
Fireman 2nd Class (USNR)
Whitehead, Irvin L.
Electrician's Mate 1st Class
Williams, Dewey
Chief Electrician's Mate
Wray, Jr., Charles L.
Boatswain's Mate 2nd Class
Canadian national
Young, Chauncey A.
Watertender 1st Class
       
*
Brothers
**
Navy Cross (Posthumously), USS Tolman DM-28 named in his honor.


To submit a photo, biographical information or correction please email the webmaster.


Page published Oct. 23, 2015



真实14初次破初视频在线播放_乱人伦中文视频在线_成年片黄网站色大全免费观看